FILMY FABULARNE I FABULARYZOWANE

1. Tango Bar Carlos Gardel (1935)

Zasadniczą wartością tego filmu jest aktorska obecność i śpiew legendarnego Carlosa Gardela (wykonawca głównej roli). Dla wyznawców.

2. El exilio de Gardel - Tangos (Tanga dla Gardela) (1985)

Poetycka eksploracja wpływu wygnania politycznego na życie argentyńskich artystów w czasach dyktatury wojskowej. Nazwana na cześć kultowego piosenkarza tanga Carlosa Gardela, narracja splata historie różnych postaci, w tym muzyków i tancerzy, borykających się z wyzwaniami związanymi z wysiedleniem i tęsknotą za ojczyzną. Na tle tętniących życiem występów tanga i sugestywnej muzyki film oddaje ducha odporności i głęboki związek między tangiem, tożsamością i dążeniem do wolności. Dzięki świetnemu połączeniu muzyki, tańca i komentarzy politycznych film przedstawia przejmujący portret ludzkich doświadczeń w obliczu wygnania.

3. Tango Bar (1987)

Po wybuchu rewolucji w Argentynie parę tancerzy tanga rozdzielają różne ideologie polityczne. Ona decyduje się na opuszczenie kraju, on pozostaje wierny ojczyźnie pomimo atmosfery przemocy. Dziesięć lat później ona wraca ze swoim nowym partnerem i spotyka dawnego towarzysza.

4. Tango desnudo (Naked tango / Nagie tango) (1990)

Film mało znany w Polsce. Szkoda, bo wielu stawia go jednak w absolutnej czołówce filmów z "atmosferą tanga" (mimo, że samo tango występuje w tym filmie dość marginalnie). Scenariusz wprawdzie tylko inspirowany faktami historycznymi, jednak - co ważne - faktami niezwykle mrocznymi, a jednocześnie niezwykle istotnymi dla historii i genezy tanga! W pewnym sensie wyjaśniają one niektóre związki między ówczesną Polską i Argentyną.  Aby zrozumieć więcej, koniecznie znajdź organizację Cwi Migdal, choćby w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cwi_Migdal

5. The Tango Lesson (Lekcja tanga) (1997)

6. Tango (1998)

UWAGA: dzisiaj, ćwierć wieku później tango jest całkiem inne. Dla starych wymiataczy w tym kontekście film może być ciekawą retrospektywą i refleksją nad zmiennością tanga, a dla nowych adeptów - ciekawostką.

7. El Tango. Astor Piazzolla (2000)

Dowcipnie opowiedziana przez znanego popularyzatora muzyki, pianistę i satyryka historia kariery słynnego Astora Piazzolli. Ilustrowana muzyką i tangiem. Film ma ćwierć wieku i jest historycznym zapisem tańca pierwszych w Polsce tancerzy tanga argentyńskiego i pierwszych wykonujących je muzyków. Mimo to nie zestarzał się. Polecam

Narracja, opracowanie muzyczne, fortepian i prowadzenie: Waldemar Malicki

Wśród wykonawców - Waldemar Malicki (fortepian i narracja), krakowski muzyk, wielokrotnie koncertujący w Bielsku - Grzegorz Frankowski (kontrabas), także dobrze znany w Bielsku (dziś jako bandoneonista) Wiesław Prządka (akordeon); tańczyła między innymi aktywna dziś jako dobra nauczycielka tanga Paulina Policzkiewicz (wtedy jeszcze nie Woźniak) oraz znana także jako reżyserka dźwięku, aktorka i tancerka, bywała także w Bielsku - Ania Iberszer.

8. Assassination Tango (2002)

9. Je ne suis pas là pour être aimé (Not Here to Be Loved / Nie jestem tu po to, żeby mnie kochano)  (2005)

Sympatyczny. Lekcje tanga gruntownie odmieniają nudny żywot głównego bohatera. Melancholijna komedia romantyczna, prosta historia opowiedziana z wrażliwością i humorem. W jednej ze scen tańczą znakomici Géraldine Rojas & Javier Rodriguez (do "Bahia Blanca" Di Sarliego).

10. En Tus Brazos (W twoich ramionach), (2006).  

Sympatyczny filmik animowany o ciepłym przesłaniu. Co on tu robi? Uzupełnia listę filmów o przedstawiciela animacji ;-)

11. Tanghi Argentini (Argentyńskie tango), (2006)

Sympatyczny i dowcipny film fabularny

12. The Heart of Tango (2007)

Co to jest tango argentyńskie? Czym różni się od innych tańców? Amerykański reżyser Johnny Robinson analizuje podstawowe czynniki definiujące tango jako szczególny i osobisty taniec.

Próba definicji tanga w kilku celnie zaaranżowanych scenach z ciekawie poprowadzoną, dobrą merytorycznie narracją. Cenny dla nowych adeptów i osób tańczących inne tańce.

13. Fantasma De Buenos Aires (2008)

Fantastyczna opowieść z elementami komedii, opowiadająca o relacji współczesnego nieśmiałego młodzieńca z duchem mężczyzny zamordowanego w 1920 roku.
Każdego wieczoru trzech przyjaciół gra w „grę pucharową”. Ku ich zdziwieniu seans się udaje, a w domu pojawia się duch, który objawia się jako cień śpiewający tango.
Tylko jeden z chłopców, naznaczony śmiercią matki w dzieciństwie, będzie zainteresowany tym zjawiskiem. Robi wszystko, co konieczne, aby ponownie skontaktować się z duchem i udaje mu się zawrzeć z nim pakt: duch opowie mu wszystko, co istnieje po śmierci, a chłopiec pozwoli mu przeżyć jeden dzień w swoim ciele.
W ten sposób ten duch tanga podróżuje po współczesnym Buenos Aires, nieustannie wpadając na rzeczy, których nie rozumie. Na tej ścieżce zdarzają się szalone, pełne emocji, ryzykowne sytuacje i stopniowo rodzi się między nimi przyjaźń.
Młody mężczyzna pomoże duchowi wyjaśnić przyczyny jego śmierci, a duch pomoże młodemu mężczyźnie w walce o upragnioną dziewczynę.
Opowieść pełna napięcia, ironii, emocji i refleksji nad zmianami, które niesie czas.
Jest jak tango reo, w którym mieszają się humor, smutek, miłość i przemoc.

14. Niña Del Tango (2012) [MAM]

Bardzo malowniczy, krótki dramat muzyczny.
Obraz w galerii przykuwa wzrok dziewczynki. Kurator wystawy opowiada jej historię jego powstania. Akcja rozgrywa się w Argentynie w latach '40. Aktorzy tańczą dobre, “dzisiejsze“ escenario, a akcja - żywcem wzięta z tekstów tang Złotej Ery.

15. Tango Libre (2012)

Namiętność, tango i dramat (a chwilami tragifarsa). Pomysłowa fabuła, Słynny tanguero w jednej z ról głównych i tango, chociaż w specyficznym wydaniu. Warto obejrzeć już dla samej sceny, w której Mariano "Chico" Frumboli (w filmie gra on więźnia, ale jest on ikoną tanga nuevo i współtwórcą tanga po jego zmartwychwstaniu w latach ‘80) mówi "tak, wszyscy (Argentyńczycy) tańczą tango. Oprócz mnie".
Ciekawostka: w słynnej scenie męskiego tanga argentyńscy machos w belgijsko-francuskim filmie tańczą w polskim (kaliskim) więzieniu.

16. Un Tango Más (Our Last Tango / Ostatnie tango) (2015)

17. Tanze Tango mit mir (2021) [MAM]

Ciepły film telewizyjny, komediodramat muzyczny. Po zawale serca Frank zostaje wypisany ze szpitala z zaleceniem, by unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. W teatrze, w którym pracuje jako portier, odbywają się próby tangowej grupy. Frank stawia swoje pierwsze kroki tanga i zaczyna się nim fascynować. Ukrywa przed rodziną, że bierze lekcje, ale rodzina odkrywa tajemnicę.
Tańczący w filmie aktorzy faktycznie potrafią tańczyć tango.
Ciekawostka: ścieżka dźwiękowa oraz udział w filmie: znana polska “orkiestra” tangowa Bandonegro.

18. Argentina, 1985 (2022)

Prawdziwa historia prokuratora, młodego prawnika i ich niedoświadczonego zespołu prawnego, którzy odważyli się postawić przed sądem przywódców krwawej dyktatury wojskowej w Argentynie i podzielić się ze światem historiami tzw. „Zaginionych”. Dyktatura silnie wpłynęła na losy tanga - warto przypomnieć choćby, że tango upadło pod tymi rządami i zmartwychwstało po ich upadku).

Dostępny w Amazon Prime (w Polsce roczny abonament tego wielkiego serwisu filmowego online kosztuje tylko 50 PLN!) https://www.primevideo.com/-/pl/detail/0HM2CPRAN241K811SGWRRH09BF 

FILMY DOKUMENTALNE

19. Tango Baile nuestro (1988)

20. Szwedzkie tango (1999)

Film dokumentalny. Kamera towarzyszy bohaterom przez cztery miesiące. Mała wioska na dalekiej, mroźnej północy Szwecji i gorące tango rozświetlające zmierzch życia pewnej starszej pary. Film ma kilka nagród.
Ciekawe: polski reżyser (Jerzy Śladkowski)

21. Tango salón, confitería La Ideal (2004)

Film przenosi nas do tego szczególnego miejsca świata tanga argentyńskiego i pomaga zrozumieć czym tango jest i jak ewoluowało, aby stać się światowym fenomenem tańczonym dziś na wszystkich kontynentach, przyciągającym ludzi w każdym wieku, na każdym poziomie zaawansowania, z wszelkich klas i warstw.

22. One tango moment (2008)

23. Café de los maestros (2008)

24. Leyendas del Tango Danza (2014)

25. Carlos Di Sarli: el señor del tango - Documental (2015)

Piękny dokument, zasłużony hołd dla Mistrza Carlosa Di Sarli, jednego z Wielkiej Czwórki. Etapy jego życia oraz ogromnej i zasłużonej kariery muzycznej. Piękny prezent dla miłośników tanga i wielbicieli tego niezwykłego muzyka.  

26. Milongueros: El compás de Buenos Aires (2018)

OPERA

27. María de Buenos Aires

Opera tango z unikalną muzyką słynnego Ástora Piazzolli i librettem Horacio Ferrera, której premiera odbyła się w Buenos Aires. Pierwsza część surrealistycznej fabuły koncentruje się na doświadczeniach prostytutki w Buenos Aires w Argentynie; druga część toczy się po jej śmierci. Tytułowa María była dla autora alegorią ukochanego Buenos.

Jak to z operą: jest wiele realizacji różniących się niemal wszystkim. Poniżej trzy przykładowe, wybrane w dość przemyślany sposób.

C.D.N.