Tango argentyńskie i tango międzynarodowe, choć oba piękne, są niezwykle różne, a podobne nazwy nie mają żadnego odzwierciedlenia w ich wspólnych cechach! Oto szczegóły.
Tango argentyńskie jest improwizowane. Pozwala to na dużą swobodę i kreatywność w tańcu. Wynikająca stąd różnorodność możliwości tancerzy, spontaniczność i niepowtarzalność czynią je bardzo ekscytującym i wciągającym tańcem, którym niełatwo się znudzić.
W przeciwieństwie do argentyńskiego tanga, tango międzynarodowe jest tańcem bardziej choreograficznym, skanonizowanym, z bardzo ścisłymi zasadami dotyczącymi póz i ułożenia ciał tancerzy, ruchów, kroków i ich sekwencji oraz rozliczania rytmu.
W tangu argentyńskim klatki piersiowe tancerzy znajdują się bliżej siebie niż ich biodra, a kontakt dotykowy oraz prowadzenie następuje na poziomie torsów. Miękki kontakt ramion i dłoni zdecydowanie przypomina objęcie (i tak też jest nazywany). To bliskie połączenie może tworzyć pełne, i dość intymne doświadczenie taneczne.
Inaczej jest w tangu międzynarodowym, gdzie partnerzy odchylają górne części ciała od siebie, utrzymując kontakt na wysokości bioder oraz za pomocą tzw. ramy (rąk).
Muzyka tanga argentyńskiego jest zazwyczaj bardzo melodyjna, romantyczna, nostalgiczna lub dramatyczna. Symbolicznym i ważnym instrumentem jest bandoneon (instrument nieco podobny do akordeonu lecz o unikalnych możliwościach, używany dziś niemal wyłącznie w tangu argentyńskim). Instrumentacja, a zwłaszcza - co bardzo charakterystyczne - brak instrumentów perkusyjnych, nadaje tangu argentyńskiemu unikalne brzmienie i klimat.
Tango argentyńskie powstało z końcem XIX wieku w Montevideo i Buenos Aires. Jest on głęboko zakorzenione w kulturze i historii ówczesnej bogatej mieszanki kulturowej wynikającej z wielkiej imigracji do tych miast portowych z wielu krajów świata, co nadało mu mu bogaty i autentyczny charakter. Mimo wielokulturowego pochodzenia taniec ten jest często postrzegany jako odzwierciedlenie argentyńskiego ducha i tożsamości. Dziś tango argentyńskie jest tańczone pod niemal każdą szerokością i długością geograficzną, zaś jego popularność stale rośnie już od dziesiątków lat. Jest nie tylko tańcem, ale (a może i przede wszystkim) złożonym zjawiskiem kulturowym i społecznym. Tangueros i tangueras tworzą międzynarodową społeczność o To ono zostało uznane przez UNESCO za część światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości.