Osvaldo Pugliese 

"On nie stworzył własnego stylu: on stał się stylem. I styl pozostał"

MISTRZ I JEGO MUZYKA

Osvaldo Pugliese (1905-1995). Pianista, dyrygent i właściciel orkiestry. Swoje pierwsze tango (Recuerdo, piękne i słynne do dziś) skomponował w 1924 roku. Jeden z Wielkiej Czwórki (Big 4) najlepszych twórców w historii tanga. Tworzył niezwykle dramatyczne aranżacje, unikalne, złożone formalnie, a niełatwe tanecznie. Są zwykle grane na milongach w ich kulminacyjnych momentach, kiedy tancerze są rozgrzani i gotowi na impresjonistyczne, intymne aranżacje taneczne. Był owacyjnie witany na koncertach i skromny. 

W 1936 roku wstąpił też do partii komunistycznej i był w związku z tym kilkakrotnie więziony, napotykał też ograniczenia w możliwościach koncertowania. Był jednak uczciwy w swoich przekonaniach, (np. swoją orkiestrę zorganizował w formie spółdzielni, a jej członkowie byli mu wierni przez dziesięciolecia, co nie było wtedy powszechne). Wielu twierdzi, że bogate, unikalne aranżacje pełne nakładających się warstw, ale skupiające się na kolejnych instrumentach także wypływały z jego ... przekonań politycznych (każdy muzyk odgrywał w orkiestrze swoją rolę, ale miał też możliwość wyrażenia siebie indywidualnie).

Fot.: Osvaldo Pugliese (restored by LWH).

PRZYKŁADY MUZYCZNE

[1] Amurado (1944), instrumentalny

[2] Patetico (1948), instrumentalny

[3] Pata Ancha (1957), instrumentalny

[4] El Pañuelito (1959), śpiewa Jorge Maciel

[5] A Evaristo Carriego (1969), instrumentalny

NAGRANIE KONCERTOWE WIDEO

Vid.: 80-letni Pugliese wykonuje swoje słynne tango „Recuerdopodczas legendarnego koncertu w Teatro Colón w Buenos Aires, 26 grudnia 1985 r. 

Otrzymał wtedy pięć stojących owacji, które skwitował w swoim pełnym pokory stylu „Prawda jest taka, że... to wieczór ludu, mas, miłośników naszego gatunku, naszego ukochanego gatunku, tanga". 

PO CZYM POZNASZ MUZYKĘ OSVALDO PUGLIESE

PRZECZYTAJ TEŻ